Një rrugë plot libra!

Një rrugë plot libra!

Rrugët e qyteteve ku ne jetojmë janë gjithnjë e më shumë të mbushura nga makinat dhe të ecësh në to është kthyer në një makth për shkak të trafikut dhe shenjave të sinjalistikës të cilat në pjesën më të madhe nuk zbatohen. Po sikur në vend të kësaj rrugët të ishin të mbushura me libra? Nuk e imagjinoni dot se si do të dukej?
Do të dukej si ky instalacion me plot 10.000 libra i vendosur në rrugët e Torontos në Kanada. Ky instalacion arti, i quajtur “Letërsia vs Trafiku” ka qenë më parë në rrugët e disa vendeve si në Madrid, New York dhe Melbourne.
Librat janë dhuruar nga donatorë të ndryshëm ku pjesa më e madhe ka ardhur nga Salvation Army. 50 vullnetarë për 12 ditë shndërruan një rrugë të thjeshtë në një bibliotekë të madhe. Kalimtarët jo vetëm shijuan këtë instalacion të mrekullueshëm  por u kthyen në shtëpi me libra dhuratë, pasi çdokush që dëshironte mund të merrte një libër nga “lumi i madh” i librave në rrugë.
    

3 Komente

 • Dea Posted March 2, 2017 12:21 am

  Sa bukur, po perpiqem ta imagjinoj në rrugët e Tiranës.

 • Melissa Posted March 31, 2017 8:36 pm

  Asnjehere nuk do te ndodh qe njerezit te besojne ne dashurine pa kushte te librave.

 • JamesBruic Posted August 19, 2018 9:53 am

  “We’re definitely going to have fun,” Delmas said. [url=http://www.nhljerseycheapsale.com/]Cheap NHL Jerseys[/url] “That’s one guy right there that can basically run a whole defense by himself. He has great enthusiasm, [url=https://www.wholesalejerseysace.cc/]Cheap Jerseys Supply[/url] great [url=http://www.nhljerseycheapsale.com/]Cheap NHL Jerseys[/url] energy to the ball and he’s a vicious player when it comes time to get to the ball. He creates havoc when he gets there. I’m definitely excited to be reunited with him.”
  Baltimore responded with Tucker’s fourth field goal, [url=http://www.cheapjerseys20.us.com/]Cheap Jerseys Free Shipping[/url] a 45-yarder on the final play of the quarter.
  Just last week, Irsay said he hoped a deal would be reached before Labor Day. But with Rosenhaus, Grigson and three others in the room Wednesday night and Thursday morning, the five-man team worked out the details to [url=http://www.wholesalejersyeschinanfl.us.com/]Authentic NFL Jerseys Cheap[/url] keep Hilton off next winter’s free-agent market.
  Now Rivera wants to see if Cox [url=http://www.wholesalenflchinajerseyscheap.us.com/]Wholesale Jerseys 2017[/url] and Miley can produce with the first team.
  Third Place 锟?Naples Daily News, to Eric Staats, Jacob Carpenter, [url=http://www.authenticnfljerseyscheap.us.com/]Wholesale NFL Jerseys[/url] for Power Couple Die in Crash”
  What’s New: Plenty of changes, perhaps most significantly in the front office and on the coaching staff. There could be up to a half-dozen new starters on the 3-4 defense run by new [url=http://www.cheapnfljerseysoutlets.us.com/]Cheap NFL Jerseys[/url] coordinator Barry. Revamped right side of the offensive line, with No. 5 overall draft pick Scherff [url=http://www.cheapnfljerseysauthentics.us.com/]Cheap NFL Jerseys Authentic[/url] at guard, and second-year player Morgan Moses at tackle. Biggest change and question mark comes at the most important position, quarterback, where coach Jay Gruden picked Kirk Cousins as the starter over Robert Griffin late in the [url=http://www.chinajerseysoutlet.us.com/]Cheap Jerseys USA[/url] preseason.

Shto koment

Email-i juaj nuk do të publikohet. Fushat e detyrueshme janë të shënuara me *