Përshtypje mbi romanin “Rrëfenja e shërbëtores”

Përshtypje mbi romanin “Rrëfenja e shërbëtores”

Librat, ashtu si njerëzit që hyjnë e dalin nga jeta jonë, lënë diçka pas, një kujtim, një mësim, një dyshim apo një shpresë. Pavarësisht se sa gjatë qëndrojnë me ne, ata nuk mund të harrohen lehtësisht. Nën rreshtat e një libri, shpesh humbet për shkak të dramacitetit të ngjarjeve, për shkak të ngjashmërisë që gjejmë me veten apo për shkak të përballjes me një ngjarje krejtësisht të re, larg çdo imagjinate apo krijimi. E tillë ishte “Rrëfenja e shërbëtores”, një libër i fuqishëm si një zë që buçet pavarësisht viteve.
Romani i Margaret Atwood është një roman distopik. Distopia, e kundërta e utopisë – gjëndjes së përsosur, është gjëndja më e tmerrshme që mund të ekzistojë në një shoqëri: mungesë e të drejtave njerëzore, varfëri, diktaturë etj. Në këtë linjë përfshihet edhe romani “1984” nga George Orwell, “Lojrat e urisë” nga Suzanne Collins, “Divergjentja” nga Veronica Roth etj. Ngjarjet në roman janë të vendosur në një shtet totalitar ku shoqëria dhe kryesisht gratë janë të ndarë në disa klasa dhe njerëzit nuk kanë të drejtë të thonë atë që mendojnë, të zgjedhin punën e tyre, madje as të dashurojnë. Absurditeti arrin deri aty sa grave ju ndalohet të lexojnë.  Në qendër të romanit është Efredit, shërbëtore në shtëpinë e Komandandit, detyra e së cilës është të sjellë në jetë një fëmijë për të shpëtuar kështu veten. Shërbëtoret ishin ajo klasë e shoqërisë të cilat duhet të jepnin pasardhës për pronarët e tyre për të mos kaluar në një klasë tjetër e njohur si Jo-gratë, gratë sterile dhe të martuara.
Krejtësisht pa të drejta, protagonistja jonë na kujton momente nga e kaluara e saj duke reflektuar kështu edukimin e marrë. Ajo ka patur dikur një familje, bashkëshortin dhe vajzën të cilët as nuk i di se ku gjenden. Megjithatë, edhe pse dashuria është një koncept i ndaluar, ajo do të njohë Nikun, shoferin e Komandantit me të cilin do të krijojë një lidhje edhe më të afërt se ç’i lejohet.

Skenat e seksit e protagonistes me Komandantin me prezencën e gruas së këtij të fundit, frika për të biseduar me shërbëtoret e tjera, Muri në të cilën vareshin mëkatarët janë momente nga ky roman të cilat të fiksohen gjatë në mendje, madje të dridhërojnë aq shumë sa do të doje të mos i dije. Lexuesi ndjen rresht pas rreshti ankthin me të cilin personazhet përballen dhe në heshtje revoltohet pasi asgjë nuk ndryshon në regjimin e vendit në të cilin zhvillohen ngjarjet. Personazhet nuk arrijnë të ngrejnë zërin për të thënë disa të vërteta të mëdha. Atyre nuk i lejohen as sendet e mprehta pasi rreziku i vetvrasjes është mëse i lartë. Megjithatë, një shprehje e fuqishme do ju ngulitet mirë në mendje nga ky roman: “Nolite te bastardes carborundorum” (Mos i lini maskarenjtë të ju vënë për fund).
Padyshim që “Rrëfenja e shërbëtores” është një kryevepër botërore dhe kërkon një lexues të përkushtuar dhe të vëmëndshëm ndaj detajeve. Botuar për herë të parë në vitin 1985, vepra është përkthyer në shumë gjuhë duke u kthyer në simbol të manifestimit të feminizmit dhe duke provokuar polemika të shumta.

Fragmente nga libri

 • “Tani të vijmë te falja. Mos u merr me faljen time tani. Ka gjëra më të rëndësishme. Për shëmbull: mbroji të tjerët kur janë shëndoshë e mirë. Mos i lër të vuajnë shumë. Nëse duhet të vdesin, bëji të vdesin shpejt. Madje, ofrohu edhe parajsën. Për këtë të duam. Ferrin e krijojmë vetë.” (drejtuar Perëndisë)
 • “Askush nuk vdes nga mungesa e seksit. Vdesim nga mungesa e dashurisë. Këtu nuk ka njeri që mund të dua. Gjithë njerëzit që mund t’i doja, kanë vdekur ose janë diku gjetkë. Kushedi ku ndodhen apo si i kanë emrat tani. Ka shumë të ngjarë të mos jenë asgjëkund, sikundër jam edhe unë për ta. Edhe unë jam një person i zhdukur.”
 • “Rashë në dashuri, thoshim. Më ka rënë në kokë për të. Ishim gra që binim. Që besonim në rënie, në këtë lëvizje tatëposhtë: sa e këndshme ishte, sikur fluturoje, por në të njëjtën kohë, sa e frikshme, sa ekstreme, sa e pamundur.”

Mbi autoren

Margaret Eleanor Atwood (Ottawa, 18 nëntor 1939) është poete, shkrimtare dhe ambientaliste kanadeze. Ajo ka fituar çmimin Arthur C. Clarke, çmimin e Princit të Asturias për Letërsinë, çmimin prestigjioz Booker Prize (në të cilin ka qenë pesë herë finaliste) dhe dy herë çmimin e Guvernatorit të Përgjithshëm, i cili jepet nga kryeministri kanadez.

 

 

25 Komente

 • Ada Posted August 2, 2018 12:56 am

  Për cfare regjimi behet fjale ne veper?

 • nikkijk11 Posted August 18, 2018 5:55 am

  Hip free porn place
  erotic body massage erotic video game phone erotical free xxx pornography erotic dating services
  http://exgirlfriend.net.erolove.in/?jenna
  american erotic erotic masseuse hardcore sex erotic hotel erotic adventure

 • ZacharyTeefe Posted August 19, 2018 8:12 pm

  XYZ|國中基測|基測|基測歷屆試題|命題光碟|基測中心|基測試題 http://xyz.net.tw

 • sashahj11 Posted August 21, 2018 7:32 pm

  My novel number
  http://amateur.selfies.purplesphere.in/?register.ivy
  erotic audiobook sexy storД±es shop erotic erotic museum amsterdam ancient erotic art

 • StephenReara Posted August 22, 2018 1:39 pm

  Looking for [url=http://ii-online-casino.com]casino[/url]?Check out top free [url=http://www.i-online-casino.org/]casino[/url] bonus offers at [url=http://www.i-online-casino.org/Slotocash-Casino.html]sloto cash casino[/url]

 • marianneos18 Posted August 23, 2018 4:04 pm

  Updated contrive call:
  http://vera.w.telrock.org

 • vincentjs3 Posted August 24, 2018 12:28 am

  My novel time
  http://arab.girls.tv.yopoint.in/?entry.macey
  perception shariat christian swimsuit tips

 • MichaelInpus Posted August 27, 2018 3:54 pm

  XYZ軟體補給站光碟破解大補帖資訊合輯中心 http://soft-ware.xyz/

 • anastasiakw4 Posted August 28, 2018 4:23 pm

  Prepare recto moved:
  http://matilda.forum.telrock.net

 • Josepheurom Posted August 31, 2018 7:20 pm

  Quell mellifluous lacking in the most adroitly [url=http://ii-casino.com]casinos[/url] games,[url=http://ii-casino.com/slots-online.html]online slots bonus[/url]

 • sybildc3 Posted September 1, 2018 7:07 am

  My creative website:
  http://sean.w.telrock.org

 • neldaxf4 Posted September 2, 2018 1:25 pm

  My chill engagement:
  http://tonya.forum.telrock.net

 • arthurwm16 Posted September 3, 2018 11:31 am

  Started new snare stand out
  http://asianpic.twiclub.in/?post.estefany
  man erotic erotic pictures daily erotic picdump erotic women erotic vampire novels

 • melindagt69 Posted September 3, 2018 10:13 pm

  Shemale sex
  http://shemales.xblog.in/?profile-alia
  shemals sex movie young shemal pic shemaled shemail sex move shemaie videos

 • Yaltahelp Posted September 4, 2018 1:49 pm

  Сдаю квартиру ,дом ,гостиницу ,котедж в Гурзуфе посуточно и на долгий срок http://yaltahelp.ru

 • DavidFix Posted September 8, 2018 12:43 pm

  喜多福,乾拌麵,拌麵,乾麵,呷什麵,關廟麵,手工麵,手作麵,沙茶咖哩,川味麻辣 牛肉風味,油蔥香菇,香蒜麻醬,紅油烏醋,麻辣麻醬,川味麻辣,團購美食,sidofu,日曬麵條,古法手工精製,日光自然曬乾 https://www.sidofu.net/

 • EmilioTip Posted September 10, 2018 12:18 am

  http://mic-shop.com/ 【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器 – 關於自有品牌揚歌-專營教學用麥克風

 • Grantrerie Posted September 10, 2018 2:23 pm

  XYZ軟體補給站光碟破解大補帖資訊合輯中心 http://soft-ware.xyz/

 • WilliamDon Posted September 12, 2018 1:58 am

  台北市-萬華【禾云室內設計│台北城市工程】─萬華室內設計│萬華裝潢統包│萬華木作工程 http://interior-plan.com/

 • angelitagm2 Posted September 13, 2018 10:02 am

  My brand-new ascend:
  http://hot.girl.2016.sexblog.pw

 • Chesterowery Posted September 13, 2018 4:25 pm

  後宮情色線上影音網 – 中文有碼 中文無碼 番號搜索 http://50-video.com

 • daisyeh69 Posted September 13, 2018 4:42 pm

  My novel page
  http://jessica.casual.blogporn.in/?gain.kate
  design wedding invitations online free naija dating site save the date for a wedding gay free websites top dating sites apps

 • karyncf1 Posted September 18, 2018 5:27 pm

  After my new project
  http://arab.sex.photo.xblog.in/?post.esmeralda
  gual sexsi jose diamond david

 • javierkj16 Posted September 18, 2018 5:30 pm
 • vilmavd3 Posted September 18, 2018 6:28 pm

Shto koment

Email-i juaj nuk do të publikohet. Fushat e detyrueshme janë të shënuara me *